Konuşmacılar


Ayşe Bilge Selçuk

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Gelişim Psikoloğu

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden, gelişimsel psikoloji doktorasını Melbourne Üniversitesi’nden aldı. 2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. 2012’de beraber araştırma yaptığı meslektaş ve öğrencilerini Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı ismi altında bir araya getirdi; burada yürütülen çalışmaların mentorluğunu üstlendi. Gelişimsel psikolojide profesör olduktan sonra, klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Uzmanlık alanları, sosyal-duygusal-bilişsel gelişim, mizaç-kişilik, ebeveynlik ve mizaca uygun çocuk yetiştirme. Bilimsel çalışmalarında çocukluk dönemindekiler başta olmak üzere, insanın gelişimi ve psikolojik sağlığına etki eden mizaç, kültür, aile ve diğer çevre özelliklerini inceliyor.

Ayşe Bilge Selçuk’un prestijli bilimsel dergi ve kitaplarda yer alan 80’den fazla yayını, gazete ve dergilerde yayımlanmış 100 civarında makalesi, 200’den fazla kongre sunumu var. İlk kitabı ‘İnsan Her Koşulda’ 2019’da Destek Yayınları’ndan, editörlerinden olduğu ‘Ana-babalık: Kuram ve Araştırma’ kitabı Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Araştırmaları ZDF, SBS, CNN, Guardian gibi belli başlı yabancı ve pek çok yerli yazılı-görsel medyada yer bulan Ayşe Bilge Selçuk, psikolojide uzmanı olduğu farklı konularda seminer ve eğitimler veriyor, ve Korto Psikoloji’de ebeveyn psikoloğu olarak annebabalara danışmanlık yapıyor.


Börte Özdemir

Klinik Psikolog

Börte Özdemir, 2010 yılında İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji lisans eğitimini, 2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimimi tamamlamıştır. 2019 yılından beri Profesyonel Seviye Deneyimsel Oyun Terapisti ve süpervizörlüğü yapmaktadır. Özdemir, çocuk ve ergenlerle travma alanında çalışmalar yürütmektedir.


Hamdi Özgan


Hamdi Özgan, bir taraftan hayatın içinde doğru diye bilinen tüm sınavlarını pekiyi ile geçerken, geçtiğini düşünürken, diğer taraftan kendisine “hayata nasıl katkıda bulunabilirim?” sorusunu sorduğunda, kariyeri ile hayalleri arasındaki boşluğun açıldığını fark ettiği gün hayallerini bulmak için kendi yolculuğuna çıktı. Bu içsel yolculukta bazen bir çölde, bazen bir okyanusta, bazen de bir boşlukta buluyor(du) kendini. İşte bu yollardan birinde karşılaştığı “Şiddetsiz İletişim” ile kurduğu bağ onun kendisi ile yeniden tanışması için bir davet oldu. Şiddetsiz iletişimi büyük bir merak ile öğrenmeye devam eden, yaşayan ve anladığını düşündüğü kadarını kendince paylaşan biri. Niyeti, insanı yakından tanımak, kendisiyle ve içinde bulunduğu sistemlerle derin ve güçlü bağ kurmak.

42 yılı biraz aşkın bir süredir eğitmen, danışman, yönetici, baba, oğul, eş, sevgili, arkadaş vb etiketlerde olarak ve çalışarak çok çeşitli deneyimler edinmiş ve bunları diğer bireylerle, çiftlerle, iş ortamlarında paylaşmaya devam etmektedir.


Mine Kayraklı Parlak

Klinik Psikolog

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Mine Kayraklı Parlak, Şişli Etfal Hastanesi psikiyatri kliniğinde ve Çapa Çocuk Ruh Sağlığı kliniğinde stajyer olarak çalışmıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Bitirme tezini "Kentli Orta Sınıf Türk Annelerin Beklentiler ve Çocuk Yetiştirme Alışkanlıkları” üzerine yazan Kayraklı Parlak, 2006-2007 yılında Bilgi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisinde, Marmara Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Biriminde ve PSİ Danışmanlık Merkezi’nde stajyer olarak çalışmıştır.

2012-2013 yılında Londra Anna Freud Center'da 'Story Stem Assessment Profile- SSAP (Hikaye Dayalı Anlatım Değerlendirmesi)' ve 'Parent Infant Relationship Assessment-PIRAT (Ebeveyn Bebek İlişki Değerlendirmesi) eğitimlerini almış ve geçerlilik/güvenilirlik test süreçlerini tamamlamıştır. 2007-2016 yılları arasında PSI Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, ergen ve yetişkinlerin duygusal ve ilişkisel alanlardaki güçlükleriyle çalışmıştır.

Bilgi Üniversitesi Çocuk ve Ergen Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında yari zamanli öğretim üyesi olarak süpervizyon desteği veren Kayraklı Parlak, 2017 yılında New York Üniversitesi'nde koçluk eğitimini tamamlayarak 2017-2021 arasında çalışmalarına New York'ta yetişkinlerle devam etti.

İstanbul'da farklı terapotik yaklaşımları bir araya getiren Aria Positive Mind Center'da, çocuk, ergen, yetişkin ve aileler ile çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.


Özge Altan Aytun

Psikolog Doktor, Çift Terapisti ve Eğitmeni

Özge Altan Aytun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde burslu olarak tamamlamış, doktora eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde tamamlamıştır. Psikoloji İstanbul’un kurucularından olan Aytun, psikolojik travma, duygu regülasyonu ve kendine zarar verme davranışları ile ilgili önemli araştırmalar ve projeler yürütmüştür. Yetişkinlerle çalışmalarında Gottman Çift Terapisi, PACT, Duygu Odaklı Terapi, Aile terapisi, EMDR, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çözüm Odaklı Terapi yaklaşımlarından yararlanmaktadır. Dünyaca ünlü ilişki terapistleri John ve Julie Gottman’dan aldığı çift terapisi eğitimlerinin ardından, Türkiye’de Gottman Enstitüsü tarafından onaylı bir eğitmen ve terapist olan Aytun, Gottman Çift Terapisi metodu ile özellikle çift-ilişki problemleri, evliliğe hazırlık, aldatma, çatışma, duygusal kopukluk, zor zamanlarda ilişkide kalabilme ve boşanma konularında çalışmakta, uzmanları eğitmekte, çift atölyeleri ve süpervizyonlar düzenlemektedir. Halen, Psikoloji İstanbul’da terapi ve eğitim faaliyetlerini sürdürmekte olan Aytun, aynı zamanda Yağmur’un da annesidir.


Özge Lokmanhekim

Çocuk kitapları yazarı / Yazar

Özge Lokmanhekim, seyahat tutkunu bir yazar. Kişisel web sitesi ozgelokmahekim.com’da, dergi ve gazetelerde seyahat yazıları yazıyor, bu seyahatlerin fotoğraflarını paylaşıyor. Çok sevdiği avukatlık mesleğine ara verip eşi ve oğluyla birlikte gezdiği şehirleri resimli çocuk kitaplarında anlatmaya başladı. Çocuklar için yazdığı 12 resimli çocuk kitabı bulunuyor. Çocukların kitap okuyarak büyümesini desteklemek için öğretmenler ve ebeveynlerle etkileşimli okuma atölyeleri düzenliyor, çocuk okur haklarını anlatıyor.


Sandra Pasensya

Uzman Psikolog

Uzm. Psk. Sandra Pasensya, Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Psikoloji, Liverpool Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji ve California Üniversitesi’nde Uygulamalı Davranış Analizi eğitimlerini tamamlamıştır. Çocuklarda Davranış Problemleri konulu araştırması, İngiltere’de birinci seçilerek, onur derecesi ile ödüllendirilmiştir. Kurucusu olduğu Renkler Psikoeğitim’de çocuklar ve aileleri ile çalışmalarına devam etmekte, klinik alanda geliştirdiği “psikoeğitim”i normal gelişim gösteren ve özel gereksinimli çocuklarla uygulamaktadır. Ulusal ve uluslararası kongrelere konuşmacı olarak davet edilen uzman psikolog, mesleki bilgi ve becerisini oluşturduğu İsim Şehir Çocuk sosyal sorumluluk projesi ile, kısıtlı imkanda çocuğunun gelişimine dair danışmanlık alamayan aileler ile de paylaşmaktadır.


Tuğba Erbilen Gültekin

Psikolog

1985 yılında, 40 gün erken dünyaya gelen Erbilen Gültekin, doğum sonrası 45 dakika boyunca nefes almadığı için, oksijensiz kalma sonucu Serebral Palsi tanısı almıştır. Aldığı çeşitli tedaviler sonucunda ilk kez 4,5 yaşında yürüyen Erbilen Gültekin, şu an 35 yaşında ve halen fizik tedavi çalışmalarına devam etmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Psikoloji (burslu) ve İstanbul Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans programını tamamlayan Erbilen Gültekin, her iki okulu bölüm ikincisi olarak bitirmiş ve 13 yıl boyunca özel bir holdingde farklı pozisyonlarda çalışmıştır. 9 yıldır sivil toplumda da aktif olarak görev almakta ve sivil toplumun farklı alanlarında Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük projelerine liderlik etmektedir. Serebral Palsinin farklı platformlarda bilinirliğinin arttırılması ve toplumun engelliye bakış açısının değiştirilmesi için seminerler veren Erbilen Gültekin, psikolog ve engelli olarak yaşadıkları doğrultusunda engelli miniklere ve ailelerine psikoterapi ile kılavuzluk etmekte, aynı zamanda deneme, öykü ve çeşitli blog yazıları yazmaktadır.


Ufkun Dikmen Akbulut

Uzman Psikolog

Hacettepe Psikoloji bölümü mezunu olan Dikmen Akbulut, Marmara Üniversitesi Özel Eğitim bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. Uzun süre farklı gelişim gösteren çocuklarla bireysel seanslar ve aile danışmanlığı çalışmaları yapan Dikmen Akbulut, son altı yıldır ağırlıklı olarak oyun terapisi ve ebeveyn destek çalışmalarına devam etmektedir.

BİLET AL