Somatik Eğitmenler


Başak Yüksel


Başak Yüksel, 2000 yılından bu yana bedenin somatik algısı, alternatif destek tedavi yöntemleri ve beden psikolojisi alanlarında çalışıyor.

İ.Ü Florence Nightingale Hemşirelik lisansı ardından Y.T.Ü de Art Management okudu. Kendi sağlık sorunlarına çözümler ararken yoga ile tanıştı ve psikosomatik etkisinden çok faydalandı. Yoganın, otantik ihtiyaçları gözeten dallarından birisi olan Yoga Terapi alanında uzmanlığını derinleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi ve Bilgi Üniversitelerinin desteklediği, Somatic Experiencing programını tamamladı. Son 10 senedir, yoga eğitmenleri ve beden profesyonellerine, somatizasyon destekli ileri seviye uzmanlık programlarında bilgi ve deneyimlerini aktarıyor, klinik destekli projeler yürütüyor.

Hayat boyu öğrenci olmaya inanıyor. Eşi ve oğlu ile Büyükada'da doğayla iç içe yaşıyor, online ve yüz yüze seanslarını sürdürüyor. En büyük hayali yeni yetişen kuşakların sinir sistemlerini öğrenerek büyümeleri, en büyük duası ise desteğe ihtiyaç duyan herkese, o yardımın kolaylıkla ulaşması.


Beril Tokcan


Beril Tokcan, Milano Istituto Europeo di Design’da grafik tasarım ve ardından Sidney Teknik Üniversitesi’nde görsel iletişim eğitimlerini tamamlamıştır. Prematüre doğan ikizlerinden Emre’nin geç gelişimine destek olmak için girdiği arayış sırasında Anat Baniel Metodu® NöroHareket (ABMNH) ile tanışmıştır. 2015 yılında ABMNH Profesyonel Eğitimi’ni tamamlamış, ardından üç uzmanlaşma eğitimini (Farklı Gelişim Gösteren Çocuklar için ABMNH, Canlılık ve Anti-Aging ve Yüksek Performans için ABMNH) bitirmiştir. Bu eğitimlerin yanısıra Çocuk Yogası, Yoga Terapi ve Jeremy Krauss Yaklaşımı eğitimlerini de tamamlamıştır. İstanbul’da kurduğu Devinim merkezinde, farklı gelişim gösteren çocuk ve yetişkinlerle çalışmakta ve Uluslararası ABMNH Profesyonel Eğitimleri’nde asistan eğitmenlik yapmaktadır. Tokcan, aynı zamanda, Emre ile yolculuklarını kaleme aldığı ‘Ben Artık Özgürüm’ (Doğan Novus) adlı kitabın yazarıdır. Kitabı, ‘I Am Free Now’ başlığıyla İngilizce’ye de çevrilmiştir.


Seçkin Çelebi


Seçkin Çelebi, biyokimya uzmanı olan bir pranayama ve meditasyon rehberi.

Uzun yıllar, Taoizm ve Budizm temel alınarak beden, nefes, enerji ve bilinç çalışmaları yapılan dharma eğitimlerine katıldı. Dr.Gabor Mate, Dr. Stephan Porges, Tara Brach, Dr.Pat Ogden, Cem Şen ile meditasyon, mindfulness, travma, nörofizyoloji, nefes teknikleri ve şefkat pratikleri üzerine eğitimler aldı.

Son 10 yıldır Türkiye’nin pek çok şehrinde inzivalar ve kamplar düzenliyor, eğitimler vererek öğrenciler yetiştiriyor. Üniversitelerde seminerler düzenleyerek nefes tekniklerinin ve meditasyon yöntemlerin bilinirliğini arttırmaya çalışıyor.

Eğitimleri bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, meditatif uygulamaları daha kapsamlı bir biçimde sunmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda (FOTO) Fonksiyonel Tıp Okulu'nun eğitmenlerinden biri olarak nefes ve meditasyon konularında teorik dersler verip ve pratik uygulamalar yaptırıyor. Dr.Raja Selvam ile integral somatik psikoloji eğitimi ve supervizyon çalışmalarına devam ediyor.

Evli ve 4.5 Yaşında Ömür isimli bir oğlu olan Çelebi, kadim yöntemlerin ve bilimsel gerçeklerin, bedene, nefese, psikolojiye dair öğrendiklerimizin, kendimizi daha yakından tanımamıza kıymetli araçlar olduğunu düşünüyor.

KATILMAK İÇİN